JM-Coutry-Hotels

JM-Country-Hotels

PDF Print E-mail

 

Jak być większym optymistą?


 

Nie od dziś wiadomo, że optymiści żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż pesymiści. Niestety to, czy jesteśmy z natury optymistami czy pesymistami jest uwarunkowane genetycznie. Jednak - jak twierdzą naukowcy - genom można pomóc i  optymizmu się nauczyć, a to z tej racji, że mamy także do czynienia z tzw. obróbką rzeczywistości czyli tym, jak ją postrzegamy. A więc do pracy! Niech wszyscy ci, którzy patrzą na świat w ciemnych barwach i nie potrafią obojętnie przejść obok drobnych niepowodzeń, zaczną pracę nad sobą. A jak to zrobić? O tym w poniższym artykule. Powodzenia!

 

 

Jak być większym optymistą?

 


*

 

Co zrobić, aby lepiej zapamiętywać?


 

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Trzeba szczególnie teraz dać z siebie wiele, aby uzyskać jak najlepsze wyniki na świadectwie. A wiemy, że większość z Was bardzo zabiega o to, aby odzwierciedlały one Waszą ciężką pracę, wysiłek jaki włożyłyście w naukę i czas jaki poświęciłyście, aby przyswoić sobie ten cały tegoroczny materiał. A nie jest lekko, jak twierdzicie. Ciągle dzielicie się z nami swoimi odczuciami i wrażeniami co do nauki zdalnej. Słyszymy "nauczyciele bardzo dużo wymagają, więcej niż wtedy, gdy chodziłyśmy do szkoły", "zadają wiele ćwiczeń i zadań", "nie nadążamy".

Co zrobić kiedy jest dużo materiału do przyswojenia i zapamiętania? Specjaliści twierdzą, że w nauce najważniejszą rolę odgrywają trzy elementy tj. zrozumienie, zapamiętywanie i przypominanie. A na co szczególnie zwrócić uwagę? Przeczytajcie kilka króciutkich porad, które zawarłam dla Was w poniższym artykule.

 

 

Co zrobić, aby lepiej zapamiętywać?

 


*

 

Budowanie dobrych relacji


 

"W obecnej dobie odizolowania, gdy większość czasu spędzamy ze swoimi najbliższymi, na pewno przyda nam się kilka uwag dotyczących dobrej komunikacji. Sytuacje, kiedy wszyscy członkowie rodziny przebywają w domu, mogą sprzyjać nieporozumieniom. niedomówieniom, złości..."   (czytaj dalej)

 

Budowanie dobrych relacji w dobie odizolowania

 


*

 

Ćwiczenia na poprawę wzroku


 

Obecna sytuacja zmusiła nas do spędzania dużej ilości czasu nie tylko w domu, ale i przed komputerem.

Zdalna nauka, śledzenie komunikatów na stronach, korzystanie z komunikatorów, poszukiwanie materiałów w internecie poszerzających szkolną wiedzę, czy chociażby czytanie e-booków, wiąże się z wpatrywaniem się przez wiele godzin w monitor. I nie ważne, czy to będzie monitor komputera, laptopa czy komórki, niestety nie sprzyja on naszym oczom. Taka praca przez wiele godzin przed monitorem jest męcząca nie tylko dla naszych oczu, ale także całe nasze ciało pozostaje w nienaturalnej, spiętej pozycji.  Wiem to z autopsji, ponieważ odkąd bursa została zamknięta, jako administrator tej strony spędzam przed komputerem wiele czasu.

Zachęcam więc Was do robienia, co jakiś czas, pięciominutowych przerw, aby całkowicie oderwać się od biurka i komputera oraz króciutkich ćwiczeń, które znajdziecie w linku poniżej. Zauważycie same, że taki króciutki relaks sprawi, że będzie Wam się pracować przyjemniej, szybciej, a przez to będziecie bardziej wydajne i produktywne.

 

Ćwiczenia na poprawę wzroku

 


*

 

Filmy, które warto obejrzeć


 

Wiemy, że choć pogoda kusi aby wyjść na zewnątrz, to jednak wciąż staracie się być odpowiedzialne i dla bezpieczeństwa swojego i najbliższych, nie opuszczacie domu bez wyraźnego powodu.

Oprócz nauki, na pewno w domu zawsze znajdą się jakieś prace i zadania, którymi chętnie rodzic Was obdzieli. Ale co zrobić z czasem, gdy już to wszystko wykonacie? Wiemy, że są wśród Was miłośniczki kina. My chciałybyśmy Wam polecić filmy, które nie tylko niosą rozrywkę i relaks, ale także jakieś przesłanie i bodziec do głębszej refleksji. A, że czasy są wyjątkowe, warto spojrzeć na pewne sprawy z innego punktu widzenia i może pobudzić w sobie jeszcze więcej wrażliwości i empatii.

Zachęcamy do przejrzenia poniższej listy, bo na pewno każda z Was znajdzie coś ciekawego dla siebie.


Filmy, które warto obejrzeć

 

 

*

 

Czas na przesłanie Deklaracji


Dziewczęta,

każda obecna wychowanka, która chciałaby zamieszkać w przyszłym roku szkolnym w naszej bursie, musi złożyć wypełnione i podpisane przez rodzica Oświadczenie woli o kontynuacji zamieszkania w bursie tzw. Deklarację, w terminie od 20 do 30 kwietnia 2020 roku. Po tym terminie, deklaracje nie będą przyjmowane. Dopilnujcie tego.

Formularz deklaracji oraz informację, w jaki sposób go złożyć, znajdziecie w dziale Rekrutacja oraz w poniższym linku.


Zasady rekrutacji

 

 

*

 

Apel Klubu Wolontariusza

 

Nasze wolontariuszki, które prężnie działają od kilku lat, musiały niestety zawiesić swoją działalność na okres epidemii i konieczności pozostania w domu. Pamiętają jednak o wszystkich osobach, którym na co dzień niosły pomoc. Chcąc w jakiś sposób ich nadal wspierać, wystosowały apel do wszystkich ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Znajdziecie go w linku poniżej.


Apel Klubu Wolontariusza

 

 

 

 

*

 

Sałatka wspomagająca pracę mózgu

 

Dochodzą do nas sygnały z Waszej strony, że ta nauka zdalna wcale nie jest taka lekka, łatwa i przyjemna jakby mogło się wydawać. Żalicie się, że nauczyciele sporo zadają, trzeba wiele godzin poświęcać na rozwiązywanie zadań i powtórki do egzaminów maturalnych. A tu słoneczko zagląda przez szybę i chętnie by się chciało wystawić twarz chociażby przez okno, żeby załapać troszkę witaminy D3, a nie ślęczeć nad książkami czy przed komputerem. Niestety nie ma lekko. Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a najbliższa przyszłość w dobie koronawirusa wciąż niejasna. Trzeba się sprężyć i dać z siebie wszystko. My myślami jesteśmy z Wami i trzymamy za Was kciuki.

Pani Magda wynalazła dla Was przepis na świetną sałatkę wspomagającą pracę mózgu. Może warto wypróbować.

 

Przepis na sałatkę

 

*

 

Polecane poradniki

 

 

Empik Premium ma dla wszystkich świetną promocję, która szczególnie teraz, kiedy musimy spędzać czas głównie w domu, jest godna uwagi.

Przez 60 dni można za darmo ściągnąć 13 tysięcy ;) e-booków i audiobooków w tym setek lektur w Empik Go. Jeżeli jesteście zarejestrowane w empik.com, wystarczy podać kod po zalogowaniu się, który otrzymacie na stronie empik.com i już możecie pobierać, co tylko chcecie. W obecnych czasach, kiedy do biblioteki szkolnej macie utrudniony dostęp, lektury w formie darmowych e-booków są na wyciągnięcie ręki. Korzystajcie.

A może zaciekawi Was również któryś z poradników znajdujących się wśród ofert tej promocji. Zachęcam bardzo do zajrzenia w poniższy link, gdzie znajdziecie ich tytuły wraz z krótkimi opisami.

 

Polecane poradniki

 

*

 

Wiosna w czasie epidemii - jak zadbać o swoje ciało

i ducha?

 

Choć pogoda na to nie wskazuje, mamy już kalendarzową wiosnę, a wraz z nią skutki, jakie niosą dla organizmu nagłe zmiany temperatury, dłuższy dzień czy zmiany godzin snu.

Trochę refleksji na ten temat oraz kilka fajnych porad, jak sobie z nimi poradzić, znajdziecie w kolejnym artykule.

 

Wiosna w czasie epidemii - jak zadbać o swoje ciało i ducha?

 

 

*

 

Konkurs literacki

 


Choć do obchodów XXII Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny jeszcze trochę czasu, już dziś ogłaszamy konkurs literacki, który zaplanowałyśmy z tej właśnie okazji.

Ten czas, który spędzacie teraz w domu jest świetną okazją do nawiązania jeszcze lepszych relacji z rodzicami, rodzeństwem a może też i dziadkami. To chwile, w których możecie cieszyć się wspólną bliskością, otworzyć wzajemnie na potrzeby drugiego człowieka i docenić, że jest przy Was ktoś, kto w każdej chwili jest gotowy porozmawiać, wesprzeć i pomóc w potrzebie. Na pewno takich pięknych chwil wspólnie spędzonych jest wiele i może chętnie się nimi podzielicie z innymi.

Temat konkursu brzmi "Chwile z rodziną - mój najpiękniejszy dzień", a szczegóły znajdziecie w poniższym linku.

 


Konkurs literacki

 

*


Czas z koronawirusem - czasem straconym

czy pożytecznym?

 


Pani Katarzyna Truszkowska - psycholog i psychoterapeuta - która współpracuje z naszą bursą od wielu lat prowadząc warsztaty, spotkania i indywidualne konsultacje, skierowała do Was kilka słów, które koniecznie trzeba przeczytać.


Czas z koronawirusem - czasem straconym czy pożytecznym?

 

 

*

 

Jak radzić sobie ze stresem

 

Sytuacja w jakiej się obecnie znajdujemy na pewno dla wszystkich jest niekomfortowa i sprawia, że wywołuje w nas większy lub mniejszy stres, z którym nie zawsze możemy i umiemy sobie poradzić. W takim właśnie okresie stresu możemy działać na dwa sposoby: skoncentrować się na problemie lub skoncentrować się na emocjach. Ten pierwszy styl radzenia sobie ze stresem daje nam szansę poradzenia sobie w sytuacji kryzysowej, jest właśnie sposobem mobilizującym. Drugi styl jest ewidentnie niekorzystny i może prowadzić do silnego lęku, a nawet paniki, która może skończyć się np. problemami z oddychaniem.

Jak zapobiec takim skutkom i zniwelować destrukcyjne działanie stresu przeczytacie w poniższym artykule.


Jak radzić sobie ze stresem – kilka praktycznych porad

 

*

 

Doradztwo zawodowe

 

Dziewczęta klas maturalnych!

W sytuacji zbliżających się wiążących decyzji edukacyjno - zawodowych (wspólnie z doradcą zawodowym), wskazujemy Wam na początek rzetelne źródła informacji z zakresu doradztwa zawodowego.

W poniższych linkach znajdziecie adresy stron internetowych, z których warto skorzystać z myślą o przyszłości tej najbliższej i nieco dalszej.

 

Lista stron internetowych dla klas humanistycznych

 

Lista stron internetowych dla klas matematycznych

 

Lista stron internetowych dla klas biologiczno-chemicznych

 

Lista stron internetowych dla Liceum Sztuk Plastycznych

 

Rekrutacja 2022/2023

Bursa Szkolna Nr 2 to placówka działająca od wielu lat, z wysoce wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, całodobową opieką wychowawczą i odpowiednim standardem zamieszkania.

Czytaj dalej

Rezerwacja noclegów

Przez cały rok oferujemy weekendowe noclegi dla studentów studiów zaocznych, podyplomowych, zakwaterowanie grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych w okresie wakacji i ferii zimowych.

Zobacz ofertę

Starówka

Starówka

Starówka